10 stycznia 2017 7:15

Zięć Trumpa został jego doradcą. "Nie ma przeszkód prawnych"

facebook.com/DonaldTrump

"35-letni zięć prezydenta elekta Donalda Trumpa, Jared Kushner obejmie w Białym Domu stanowisko doradcy ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu" – poinformował wczoraj zespół Trumpa ds. przekazania władzy. Prawnicy tłumaczą, że nie ma przeszkód, by zięć prezydenta był jego doradcą.

35-letni Jared Kushner jest magnatem rynku nieruchomości. Był również członekiem sztabu wyborczego Donalda Trumpa. Prywatnie jest mężem córki prezydenta elekta – Ivanki. 

O tym, że zostanie jego doradcą, jako pierwszy dziennik "New York Times".

Prawnicy uważają, że nie jest to nepotyzm, który – według nich – nie dotyczy administracji Białego Domu. Adwokat, który zajmował się sprawą wyjaśnił, że decyzją Kongresu z 1978 roku, prezydent USA ma pełną swobodę w zatrudnianiu pracowników swojej administracji. Zgodnie z nią Biały Dom nie podlega federalnemu prawu o zwalczaniu nepotyzmu, bo "nie może być traktowany jak agencja rządowa".

Jared Kushner zamierza się jednak pozbyć niektórych aktywów, aby pozostać w zgodzie z zasadami etyki. Dotyczy to m. in. jego akcji w gazecie "New York Observer". 

lmlnytimes.com, telewizjarepublika.pl

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy