11 stycznia 2017 13:49

Nowy supermateriał. Stworzyli go amerykańscy naukowcy

grafen, nauka, materiał, MIT, USA, odkrycie
Science Alert

Świat nauki stara się nieustannie przesuwać coraz dalej granicę ludzkiej pomysłowości i możliwości, tworząc coraz bardziej zdumiewające materiały. Ostatnim kamieniem milowym w tej dziedzinie było stworzenie grafenu, który okazał się materiałem jak dotąd najmocniejszym, a którego arkusz potrafi być zbudowany z pojedynczej warstwy atomów. Nadchodzi jednak nowe...

 

Pomimo unikalnych parametrów jak przewodność elektryczna grafenu i możliwa cienkość jego warstwy, problemem było dotychczas wytworzenie z niego obiektów trójwymiarowych.

 

Zespołowi badaczy z Massachusets Institute of Technology (MiT) udało się jednak wykorzystać drobne strzępki grafenu w formie materiału do druku 3D struktur, które zachowując swoje właściwości mechaniczne, a jednocześnie pozostają lekkie i porowate. Okazało się wręcz, że nowy materiał jest jeszcze wytrzymalszy od grafenu, uzyskując wytrzymałość dziesięciokrotnie lepszą od stali przy jednoczesnej gęstości rzędu 5% wartości stali.

 

Materiał posiadający niezwykłą wytrzymałość przy zdumiewającej lekkości znajdzie z pewnością szeroką gamę zastosowań, zaczynając na przykład od medycyny czy sportu, a prawdopodobnie kończąc na przemyśle kosmicznym.

 

Możliwe jest też wykorzystanie supermateriału w budownictwie, gdzie znaczne odciążenie konstrukcji przy znacznie lepszej nośności może pozwolić przekroczyć dzisiejsze granice. Porowata struktura materiału może też okazać się przydatna przy wykorzystaniu go na przykład do filtracji powietrza czy wody.

 

Co najciekawsze naukowcy przypuszczają, że możliwe jest osiągnięcie podobnych parametrów również przy wykorzystaniu innych materiałów, jeśli uda się zachować geometrię struktury odkrytą dzięki ich badaniom, bowiem to w niej upatrują oni niezwykłych właściwości otrzymanego materiału.

 

CMPScience Alert

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy