8 grudnia 2016 11:31

Dzisiaj piękna rocznica. 25 lat temu upadło ZSRR

ZSRR, Rosja, Moskwa, układ warszawski, zimna wojna
flickr/ Lauri Väin/CC BY 2.0

8 grudnia 1991 r. przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi podpisali dokument, który mówił o rozwiązaniu ZSRR.

Upadek ZSRR spowodowała niewydolność gospodarki, ruchy separatystyczne w kraju, dążenia do samodzielności społeczeństw państw „Układu Warszawskiego” i zwiększenie natężenia rywalizacji „zimnej wojny” ze strony administracji Ronalda Reagana. Kolos na glinianych nogach od kilkunastu lat chylił się ku upadkowi. 

Podjęte przez Michaiła Gorbaczowa próby przebudowy systemu – pierestrojka i głasnot doprowadziły do powolnej pluralizacji. Na traktat, który miał dać niepodległość zniewolonym narodom nie zgadzali się „twardogłowi” komuniści, jednak próba puczu zorganizowana przez Giennadija Janajewa nie powiodła się.


8 grudnia 1991 roku przywódcy Ukrainy i Białorusi, Leonid Krawczuk i Stanisław Szuszkiewicz, z prezydentem Jelcynem podpisali w Wiskulach na Białorusi dokument, który powołał Wspólnotę Niepodległych Państw. Związek Radziecki przestał formalnie istnieć do końca roku.


Wedle badań, które przytacza RMF FM 56 proc. obywateli współczesnej Rosji żałuje upadku ZSRR.

 

kos rmf24.pl

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy