17 marca 2018 7:35

Dr Rydliński: Najpierw Paryż, później Warszawa, to oczywiście symboliczny gest Niemiec

Niemcy, Francja, Angela Merkel, Mateusz Morawiecki
dr Bartosz Rydliński politolog z UKSW

Niemcy utworzyły rząd. Polska jest wizytowana jako druga po Francji, zarówno przez Heiko Maasa, nowego szefa dyplomacji, jak i Angelę Merkel. – Chyba jestem daleki od stwierdzenia, że dzisiejsi ministrowie z ramienia SPD wykazywali się sympatią wobec Prawa i Sprawiedliwości. Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych, który wczoraj wizytował Warszawę wcześniej był ministrem sprawiedliwości i bardzo krytycznie wypowiadał się na temat reformy sądownictwa i wspierał Unię w rozpoczęciu procedury artykułu 7. Traktatu Lizbońskiego. Dopiero teraz będziemy mogli zobaczyć, jak poszczególni politycy CDU/CSU i SPD będą reagować na dalsze reformy rządu w Warszawie – ocenia w rozmowie z portalem Tysol.pl dr Bartosz Rydliński politolog z UKSW.

– Angela Merkel swoimi wizytami wyznacza pewien symboliczny gest względem chęci ożywienia Trójkąta Weimarskiego. Tak samo postąpił minister spraw zagranicznych – najpierw Paryż, później Warszawa. To oczywiście symboliczny gest pokazujący, że pomimo różnic, które dzielą rządy w Berlinie i Warszawie Niemcom zależy na ścisłych relacjach z Polską, choćby z tego względu, że Unia boryka się szeregiem problemów i kryzysów. Polska może być dla Niemiec ważnym partnerem w reformach Unii Europejskiej. Warto jednak zaznaczyć, że wizje rozwoju Unii Emmanuela Macrona są sprzeczne z tym co mówi rząd Mateusza Morawieckiego. Zacieśnienie współpracy w ramach strefy euro, czy Europa wielu prędkości nie jest w interesie Warszawy – dodaje dr Rydliński. 

Angeli Merkel dużo łatwiej przylecieć do Polski, w której premierem jest Mateusz Morawiecki a nie Beata Szydło? W końcu gdy Morawiecki przejmował stery to mówiło się o nowym otwarciu na Europę… – Były takie komentarze publicystyczne, ale proszę zwrócić uwagę na to, że awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN bardzo szybko zweryfikowała tę tezę. Mateusz Morawiecki może odgrywać bardziej pragmatyczną, technokratyczną rolę w Unii Europejskiej jeżeli troszkę nauczy się grać w „unijną grę”. Dobrze była odczytywana w Brukseli jego propozycja dotycząca uszczelnienia fiskalnego w Unii Europejskiej. Natomiast przed Mateuszem Morawieckim jeszcze dużo do zrobienia i dużo wizyt do odbycia – zarówno w Berlinie, Brukseli, jak i Waszyngtonie. Polska musi grać różnymi sojuszami. Bycie po trosze państwem „piwotalnym” w relacjach z Zachodem może stanowić dla nas walor – zakończył dr Rydliński. 

kostysol.pl

OSTATNIENajnowsze

6 edycja cyklu wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w dniach 8 maja - 14 czerwca
Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.


DołączProgramy